Šalvia Lekárska (Salvia officinalis)
Šalvia je obľúbenou liečivou rastlinou už od čias antiky. Na príkaz Karola Veľkého ju museli mnísi pestovať v kláštorných záhradách. Hovorilo sa, že komu rastie na záhrade šalvia, ten nezomrie – toľko sa verilo v jej liečivé schopnosti.
Čeľaď: hluchavkovité
Výskyt: Pôvodný bol pri Stredozemnom mori, už dlho sa pestuje v kultúrach a občas divo rastie
Stanovište: U nás sa pestuje hlavne na slnečných miestach v záhradách, ale vo veľkom množstve aj v kvetináčoch.
Opis: Šalvia je 70 cm vysoký poloker, s úzko podlhovasto vajcovitými listami a modrými až fialovými kvetmi.
Kvitne: máj až august
Viac o šalvii a jej druhoch tu -> https://www.youtube.com/watch?v=zvSqM3d1cHc
popr. sa môžete ísť sami pozrieť na tento záhon

Na liečebné účely sa zbierajú výhradne mladé listy a výhonky. V ľudovom liečiteľstve sa niekedy používajú aj kvety.
Hlavnými účinnými látkami sú silice, horčiny, flavonoidy a ďalšie. Šalvia má protizápalpvé, anitibakteriálne a zvieravé účinky. Šalvia je mocná bylinka. Dokáže byť pre Vaše telo veľkým prínosom. V správnom množstve a forme podporuje takmer celé telo. Od imunity, cez zápaly až po hojenie.
Nálev zo šalvie sa používa kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine a hrdle a pije sa pri žalúdočných a cievnych problémoch a tiež pri nadmernom potení. Po namáhavom dni prinesie uvoľnenie a horúci šalviový kúpeľ upokojenie.
A čo takto nejaký recept...
Čaj proti poteniu
Pri nadmernom potení pijeme čaj z dvoch dielov vňate prasličky, ku ktorým pridáme po jednom diele vňate prasličky a alchemilky. Dve lyžice zmesi zalejem 1/2 l vriacej vody a necháme prikryté vychladnúť na konzumnú teplotu. Pijeme najviac 2 -3 týždne.
Šalviové víno
Desať lyžíc posekanej vňate šalvie dáme do 1 l sladkého bieleho vína a necháme 2 - 3 týždne macerovať, občas pretrasieme. Precedíme a pijeme po kališteku asi hodinu po jedle pri neuróze a celkovej vyčerpanosti.
Zdroje: obrázky z google